Patron

Klemens Biniakowski – mistrz sprintu (1902–1985)

„Bieg na przełaj to podstawa i fundament każdej dziedziny sportowej (…). Nie tylko sportowcom biegi na przełaj oddają niezwykle duże usługi, ale każdemu bez wyjątku śmiertelnikowi obojga płci, któremu po całodziennym siedzeniu za biurkiem czy wdychaniu pyłów fabrycznych potrzeba oczyszczenia organizmu i doprowadzenia jak najwięcej tlenu do płuc”. W taki oto sposób wartość biegów terenowych przedstawił w 1947 roku Klemens Biniakowski – pochodzący z Nakła nad Notecią najsłynniejszy polski lekkoatleta okresu międzywojennego. Olimpijczyk wychowany w pięknych okolicach doliny Noteci doceniał płaskie trawiaste łąki i wyrastające z nich pagórki, zalesione sosnami i drzewami liściastymi, tworzące wspaniałe kompleksy z nieskończonymi piaszczystymi ścieżkami umożliwiającymi poprawę wytrzymałości biegowej. To właśnie na obszarze Krajny i Pałuk, które po latach zaborów zostały włączone do niepodległego państwa polskiego, Biniakowski w dwudziestym roku życia rozpoczął budowę swojej bazy biegowej, która zaprowadziła go na światowe bieżnie.

Klemens Biniakowski swoją przygodę ze sportem wyczynowym rozpoczął pod opieką trenerów z nakielskiego „Sokoła”, biorąc udział w startach na różnych dystansach i nabierając doświadczenia w rywalizacji sportowej. Jak sam zauważył, ten okres w jego życiu zakończył się w 1924 roku, kiedy został powołany do wojska. Służba w 8. Dywizjonie Samochodowym w Bydgoszczy umożliwiła mu jednak rozwinięcie kariery, gdyż jego talent został szerzej dostrzeżony. Zaowocowało to wstąpieniem Biniakowskiego do Klubu Sportowego Polonia Bydgoszcz w 1926 roku – gdy został zwolniony z wojska. W tym okresie stał się specjalistą w biegach na dystansach od 100 do 800 metrów, a następnie na 100 i 400 metrów (choć sam twierdził, że byłby w stanie z powodzeniem biegać do 5000 metrów). Mieszkając w Nakle, Biniakowski musiał dzielić czas pomiędzy pracę zawodową a treningi –jednak na przekór tym trudnościom zdobył miejsce w reprezentacji Polski. Jego debiut w barwach biało-czerwonych nastąpił w 1927 roku podczas meczu Polska – Czechosłowacja w Warszawie. Po sezonie w 1928 roku Biniakowski zmienił barwy klubowe i został zawodnikiem Warty Poznań. Był to czas, kiedy kroczył od zwycięstwa do zwycięstwa na krajowych stadionach. Od 1928 do 1937 roku zdobył 22 tytuły mistrza Polski w biegach na 200 i 400 metrów oraz sztafetach 4x100 i 4x400. Klemens Biniakowski we wspomnieniach stwierdził: „pobytowi memu w Nakle, pozbawionemu wielkomiejskich uciech, mam do zawdzięczenia moją tak długą karierę sportową”. Ogromnym sukcesem dla Biniakowskiego były starty na dwóch olimpiadach: w Amsterdamie w 1928 roku i Berlinie w 1936 roku. W życiu Biniakowskiego 1934 rok był najważniejszy, gdyż osiągnął on wtedy szczyt formy. Podczas zawodów międzynarodowych w Mediolanie pokonał Włocha Ettore Tavernariego, ówczesnego rekordzistę świata w biegu na 500 metrów, ustanawiając nowy rekord Polski na 400 metrów z czasem 48,8 sekundy. Należy zaznaczyć, że w tym samym dniu nakielanin brał udział w finale biegu na 100 metrów, w którym zajął trzecie miejsce.

Wybuch II wojny światowej przerwał karierę biegową Biniakowskiego, który już w sierpniu 1939 roku został powołany do wojska. Po klęsce kampanii wrześniowej trafił do obozu internowania na Litwie, skąd podjął próbę ucieczki. Podczas przeprawy kutrem rybackim do Gotlandii statek z Biniakowskim na pokładzie został zatrzymany przez Niemców, a lekkoatleta trafił do niewoli. Najpierw został osadzony w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, a od 1942 roku w Neuengamme. Po zakończeniu II wojny światowej Klemens Biniakowski zaangażował się w prace trenerską i wychowanie kolejnego pokolenia lekkoatletów. Tytuł trenera uzyskał w 1947 roku. Zmarł w Nakle nad Notecią w 1985 roku.

 • Zawody przedolimpijskie w Warszawie jako przygotowanie do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie
 • Mecz lekkoatletyczny mężczyzn Austria - Polska w Wiedniu
 • Mecz lekkoatletyczny mężczyzn Belgia - Polska w Brukseli
 • Mecz lekkoatletyczny mężczyzn Belgia - Polska w Brukseli
 • Mecz lekkoatletyczny Poznań - Bruksela w Poznaniu
 • Mecz lekkoatletyczny Czechosłowacja - Polska na stadionie Letna w Pradze
 • Mecz lekkoatletyczny Polska - Czechosłowacja w Warszawie
 • Mecz lekkoatletyczny Poznań - Praga w Poznaniu
 • Zawody lekkoatletyczne Poznań - Wrocław w Poznaniu
 • Zawody lekkoatletyczne Poznań - Wrocław w Poznaniu
 • Mecz lekkoatletyczny mężczyzn Polska - Węgry w Królewskiej Hucie
 • Mecz lekkoatletyczny mężczyzn Polska - Włochy w Poznaniu
 • Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski na stadionie Legii w Warszawie
 • Igrzyska sportowe na Stadionie Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie
 • Zawody lekkoatletyczne w Poznaniu pomiędzy klubami sportowymi Warta Poznań i Warszawianka
 • Mecz lekkoatletyczny Warszawa - Poznań na Stadionie Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie
 • Mecz lekkoatletyczny Warszawa - Poznań na Stadionie Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie
 • Zawody lekkoatletyczne Poznań - Wrocław w Poznaniu
 • Igrzyska sportowe na Stadionie Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Organizatorzy

Sponsorzy

Partnerzy medialni

Copyright © 2018 Wszelkie prawa zastrzezone.